Mayalama

MAYAMIZDA
ŞİFA VAR!

  • Teknokent’te geliştirilen yerli ve milli BİO unumuz gibi, 7 aktif biyolojik özellikli BİO ekşi mayamızda bize özeldir.
  • Gen dizilimlerinin Türkiye’ye ait olduğu tespitini Amerika’da akredite laboratuvarlarda yaptırarak patent çalışmalarına başlamış bulunmaktayız.
  • Bio ekmeklerimizin fermantasyonu, 20 saat süren soğuk fermantasyon yöntemi ile ve bize özel BİO mayamızla yapılmaktadır.
  • Patent müracaatımız yapıldıktan sonra raporlarımızı yayınlayacağız.
Buğday Icon

MAYALAMA

Binlerce yıldır neslini ekmek ile beslenerek sürdüren insanlık, teknolojilerin ve ticari kaygıların devreye girmesi ve zaman faktörünün önemi nedeniyle ekmek yapım sistemini değiştirmiştir. Unun 20 dakikada hamur haline getirip hamurun 20 dakikada mayalanması ile ekmek, ekmek olma özelliğini yitirmiş ve unun içine katılan kimyasal katkı ve enzimlerle ekmeğin görüntüsü ve lezzeti oluşturulsa da koruyucu ve besleyici özellikleri kaybolmuştur. Binlerce yıldır geleneksel yöntemlerle yapılan, öpüp başımıza koyduğumuz ekmekler nimet formunda iken, bugün öbür gıdalarla beraber çöpe atılan bir metâ haline gelmiştir.

 

Kuran-ı Kerim’de nimet olarak vasıflandırılan ekmek nasıl yapılmalıdır? Hamurun ekmek haline dönüşmesi için mayalanma sürecini başlatan ve bitiren bakterilerinde DNA’ları vardır. Aynı undan yapılan hamur ve aynı hamurun ekşitilmesiyle elde edilen maya ile yapılan ekmekler aynı DNA’lı bakteriler tarafından parçalanarak mayalanma gerçekleşirse, glütenin içindeki aktifler açığa çıkar ve o ekmek nimet formundadır.

 

Geçmişte; zahiresini ekip biçen veya zahiresini ambarına koyan kişiler, sürekli, aynı undan yapılan mayaları kullanırlardı. Ekmeğin kokusunu, dokusunu, lezzetini veren maya böylece nimet formundaki ekmekleri meydana getirirdi. Türkiye’de ilk kez kendi BioUn’umuzdan laboratuvarımızda yüksek teknoloji ile buğdayın aktiflerini seçerek Bio mayamızı geliştirdik. Böylece, geleneksel mayalanmayı teknoloji ile birleştirerek ilk yerli ve milli Bio mayamızı elde ettik.

ASLINDA GLUTEN...

Glüten, buğdayın en güçlü proteinidir. Glüteni parçalamakla görevli bakteriler, aynı un içerisinden elde edilen maya içerisinde olduklarında DNA yapıları da aynı olur. Bu aynı DNA’lı bakteriler, görevleri gereği Allah’ın sırlarını barındıran glüteni parçalayarak, glütenin içindeki aktifleri açığa çıkarırlar. Açığa çıkan aktifler ekmek vasıtası ile vücutça emilir ve bağışıklık sistemini güçlendirir ve dengelerler.

 

DNA’ları uyumsuz bakterilerle yapılan mayalanmada glüten parçalanıp aktifler tam ortaya çıkamadığından sindirimi zorlaşmakta, vücutça tam emilemediğinden gliadin birikmesi olmaktadır. Bu da vücutta intolerans gelişmektedir. (Bu konuda gen laboratuvarında bizim ekmekle beslenen ve beslenmeyen insanların kanları neticeleri de yakında burada yayınlanacaktır.) Bu sırlar mayalanma sırasında açığa çıkar. Böyle bir ekmek şifalı ve nimet formunda olur.

Detaylı bilgi için Bio Ekşi Mormix Ekmek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.