Hakkımızda

BİZ KİMİZ?

Başka bi' şey bu!

Geçmişimiz tarım sektörüne dayanıyor. Türkiye tarımını ve topraklarını kurtaran Tetra Hümik Asitleri patenti ailemize aittir. Ekmeklerimizde kullandığımız ata buğdayımız, kendi ürettiğimiz LALANİN formunda tetra hümik asitleri ile yetiştirilerek, üstün vasıflı bir buğday olarak üretilmiştir. Unumuz, bu buğdayın teknoloji ile harmanlanarak üretilmesi ile elde edilmiştir. Laboratuvarımızda sağlık veren bitkisel ürünler ve ekstralar üretmekteyiz. BİO mayamızı, BİO unumuzu ve BİO ekmeğimizi de burada geliştirdik. Sağlık en büyük yatırım ve biz de ekmekle başlıyoruz.

 

Bio ekmeğin terkibi hazırlanırken kişinin günde alması gereken tüm besin maddeleri tespit edilmiş ve kinoa, kavuzsuz arpa, darı, ay çekirdeği, ekinezya, keçi boynuzu, karadut, chia tohumu, kakao ve keten tohumunun içerdikleri aktiflerin insan vücuduna faydaları hesaplanarak oluşturulmuştur.

HİKAYEMİZ

Bizim aşkımız BUĞDAY!

İnsanlık binlerce yıldır neslinin devamını buğdayla sağlamıştır. 3 öğün zengin-fakir herkesin sofrasında yer alan ekmek ülke ekonomisi açısından stratejik öneme sahiptir. Ekmeğin yerine hiçbir şey ikame edilemez.

 

Biz buğdaydan yola çıkıyor, buğdayın gücüne inanıyor ve hikayemizin tam ortasına buğdayı koyuyoruz…

Bioun Ekmek

AMACIMIZ

Günde 3 öğün yenilebilen tek besin:
Ekmek...

Öncelikli amacımız sağlıklı ve doğru beslenmeye odaklı bir yaşam tarzını destekleyici ürünler geliştirmektir. Buğday sadece ekmek olarak değil, bulgur, erişte, irmik, şehriye, baklava, börek ve her türlü tatlı ve tuzlu unlu mamüllerle zaten soframızın baş köşesindeyken ekmek hakkındaki kara propaganda bizi harekete geçirdi. İnsanların aradığı geleneksel, doğal, katkısız ve şifalı ekmeği üretmek üzere araştırmalarımızı yaparak BIO-Un ve mamüllerini geliştirdik. Bir yandan Ar-Ge çalışmalarımıza devam ederken bir yandan da ekosisteme uyumlu model bir fabrika kurulumu çalışmalarına devam etmekteyiz. Sağlıklı ve doğru beslenme odaklı bir yaşam felsefesi benimsiyoruz.