Ekmeklerimizin Özellikleri

BİOUN EKMEĞİN İÇİNDE NELER VAR?

Ekmeklerimizin formül özelliklerine göre değişiklik göstermekte olup aşağıda listelediğimiz tohumlar, tohum formunda çimlendirilip, enzimleri açığa çıkarılıp aktifleştirilerek ekmeklerimizde farklı oranlarda kullanılmaktadır.
Kinoa

Kinoa

Protein, lif, karbonhidrat, manganez, magnezyum, fosfor, folik asit, bakır, çinko, demir, potasyum, B1, B2, B6 vitaminleri, kalsiyum ve E vitaminini içinde barındırır. Proteinler; aminoasitlerden oluşur. Kinoada vücudun üretemediği ender aminoasitler dahil, bütün aminoasit zinciri bulunur.

Darı

Darı

Kalp dostu bir besindir. İçindeki lifler, sindirim sistemini düzenler. B vitamini, demir ve makro mineraller sayesinde yorgunlukla savaşmakta etkilidir.

Ay Çekirdeği

Ay Çekirdeği

Folik asit, E vitamini ve yağ asitleri ile kalp damar sağlığını korur. İçeriğindeki triptofan sayesinde serotonin artışını sağlar, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu

Antioksidan, antibakteriyel ve antialerjik özellikleri, yoğun lif içeriği, A ve C vitaminleri açısından zengin bir besindir. Kanı temizler, hasarlı hücreleri onarır. İçeriğindeki beta karoten serbest radikallere karşı etkilidir.

Kavuzsuz Arpa

Kavuzsuz Arpa

Beta glukan içeriğindeki en önemli besin öğesidir. Ankara Araştırma Enstitüsü’nün ürettiği kavuzsuz arpanın özelliği normal arpanın içinde bulunan beta glukanın 4 kat fazla olmasıdır. Bu özelliği ile dünyada ilk olarak üretilen kavuzsuz arpa Türkiye’nin gururudur.

Karadut

Karadut Özütü

İçinde C, K, E vitaminleri, tiamin, sodyum, niasin, potasyum, magnezyum, mangan, selenyum, çinko, beta karoten, lutein, zeaksantin bulunur. Potasyum, insülini sağlıklı seviyede tutmaya yarar. Karadut özütü, potasyum, manganez ve bakır açısından zengin olan mineralleri ile kan hücreleri için hayati önem taşır. Kan hücrelerini korumakla kalmaz, aynı zamanda hasarlı kan hücrelerini onarır.

Keten Tohumu

Keten Tohumu

Büyük bir diyet lifi ve bitki bazlı protein kaynağıdır, sıfır kolesterol içerir. Alfa-linolenik asit, omega-3 yağ asitleri ve lignanlar bakımından zengindir. Bu tohumlarda bulunan mineraller arasında tiamin, manganez ve magnezyum bulunur. Ayrıca zengin bir C ve B6 vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum kaynağıdır. Kanser, diyabet ve kardiyovasküler problemlere karşı koruma sağlayabilir.

Kakao

Kakao

İçinde A, B1, B2, D, E vitaminleri ve kafein olmasının yanı sıra, yüksek miktarda bitkisel protein, potasyum ve magnezyum; az miktarda ise kalsiyum ve tuz bulunur. Kas ve sinir fonksiyonlarını korur, anemiye engel olur, koroner hastalık riskini düşürür. Enerji verir, ruh haline iyi gelir, kilo vermeye yardımcıdır.

Ekinezya

Ekinezya

Uzun yıllardır ilaç hammaddesi olarak kullanılır, pek çok özelliğinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirir, mikroplara karşı savunma mekanizması oluşturur. Unumuzda bitkisel koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Chia

Chia Tohumu

Chia tohumlarının çok faydalı olmasının nedeni, lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve minerallerce zengin olmasıdır. Faydalı bir bitki proteini kaynağıdır ve özellikle vejetaryen ve vegan diyetleri için bir dizi amino asit temin eder. Yağ, protein ve lif bileşiminden oluşan yapısı nedeniyle, nispeten yavaş sindirilir. Bu, kan şekeri seviyelerini dengede tutmak için uzun ve yavaş bir enerji salınmasını sağladığı anlamına gelir.