Bio Ekşi Mormix Ekmek

BİO EKŞİ MORMİX EKMEK NEDİR?

Günlük olarak tüketilen yiyeceklerin sağlığımız üzerindeki etkilerinin ne derece önemli olduğunun anlaşılması ile dengeli ve yeterli beslenmeye verilen önem artmıştır. Bunun sonucu olarak bilinçli tüketiciler günlük gıda tercihlerinde vücut için elzem olan besinlere daha özenli yer vermeye başlamışlardır.

 

Dünyada kültür tarımını başlatan ilk bölgelerden olan Anadolu topraklarında ekmek, bin yıllardır günlük gıda tüketiminde en büyük yere sahip besin maddesi olmuştur. Üç öğün sofralarda yer bulan ekmeğin yenme amacı sadece doymak değil, gün boyu insanın ihtiyacı olan besin maddelerini (mineral, vitamin, aminoasit, protein vb.) içinde barındırması olmalıdır.

 

BIO EKŞİ MORMIX, zengin-fakir her kesimin üç öğün sofrasında olan ekmeğin, doğası gereği sahip olması gereken besleyici özelliklerine yeniden kavuşması amacıyla, BIO UN’umuz ile ANTOSİYANİN’lerin toz formu olan MORMIX’i birleştirerek oluşturduğumuz özel bir ekmektir.

Buğday Icon

BİO UN NEDİR?

Buğday tanesinde kepek, rüşeym (öz) ve endosperm olmak üzere üç bölüm bulunur. Buğday tanesinin alameti farikası, rüşeymin içinde özünü saklıyor oluşudur. Ruşeym, temel yağ ve vitaminlerin ana kaynağı, buğday tohumunun tüm önemli besin içeriklerine sahip özü, canlı bölümü ve gücüdür.

 

Üretim aşamasında diğer unlardan farklı olarak kullandığımız yenilikçi teknoloji sayesinde, öğüttüğümüz unumuzda, rüyeşmin una maksimum oranda geçmesi sağlıyor, buğday ıslatılmadığından küf ve aflatoksin riski ortadan kaldırıldığı için kimyasal koruyucu da kullanmıyoruz.

 

Böylece %100 doğal ve tüm gücü içinde olan BIO UN’u elde ediyoruz.

Antosiyanin Icon

MORMİX NEDİR?

MORMIX doğada bulunan kırmızı & mor sebze ve meyvelere renk veren antosiyanin adlı pigmentin moleküler saflaştırma ile elde edilmiş toz formudur. %100 DOĞALDIR.
Antosiyaninli Meyveler

ANTOSİYANİNLER VE FAYDALARI

Antosiyaninler ve faydaları ile ilgili detaylı bilgiyi, sizin için hazırladığımız Antosiyaninler sayfamızdan alabilirsiniz.

BİO EKŞİ MORMİX EKMEĞİMİZİN FAYDALARI NELERDİR?

  • Yüksek lif özellikleri ile sindirimin düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olur.
  • Düşük glisemik indeksi ile uzun süreli tokluk hissi verir.
  • Kan şekerinin hızla yükselmesini engelleyerek antidiyabetik etkiler sağlar.
  • Güçlü bir antioksidan olarak kanser dahil pek çok hastalığa sebep olan oksidasyon sürecini engeller.
  • Kolesterol düşürücü etkisi vardır.
  • Hafızanın güçlenmesine yardımcıdır.
  • Retinal enflamasyonu engelleyerek görme kalitesini yükseltir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere ve bakterilere karşı korunmaya destek olur.
  • Antienflamatuar özelliği ile kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcıdır.

 

MAYALAMA

Mayalama ekmek yapımında en önemli etaptır ve iyi bir hamurkâr olmayı gerektirir. Eğer iyi bir hamurkâr değilseniz ve hamurun pişirilmez zamanını ve ısısını tam ayarlayamazsanız, mayanızın özelliklerini ekmekte koku, doku ve Lezzet olarak alamazsınız.

 

Mayamız da şifa var!

 

Mayamızı kendi BioUn’muzla yapıyoruz. İçine yulaf, kavuzsuz arpa, çavdar, kavılca ve iza buğdaylarının bize özgü teknoloji ile parçalanması sonucunda açığa çıkan ve aktifleşen enzimler ile birlikte fermante ediyoruz. Böylece elde ettiğimiz ekşi ve bize özel mayamız ile yapılan hamura MorMix (antosiyonin) ilave ediyoruz.

 

Ekmeğimiz, dokusu, kokusu, lezzeti ve fonksiyonları ile günümüz insanının gün boyu ihtiyacı olan besin ögelerinin (vitaminler, mineraller, proteinler, aminoasitler ve vücudun üretemediği ender aminoasitler dahil) enzim ve enzim aktiviteleri ve MorMix’in (antosiyaninlerin) koruyucu ve sağaltıcı özellikleri ile bireyin günlük bedensel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde Ar-Ge’si yapılmış ve üretilmiştir.

 

Birkaç dilim ekmekle sağlıklı kalmak, sağlıklı yaşamak ve en yüksek faydayı sağlamak için bireyin kendi ihtiyaçları seviyesinde tüketmesi gerekmektedir. Ekmeğimizin içindeki besin ögeleri teknolojisi bize ait ekşi mayamız sayesinde vücutta kolayca emilir ve gliyadin birikimi yapmaz.