Antosiyaninler

ANTOSİYANİN NEDİR?

Antosiyaninler, bulundukları bitkilere, sahip oldukları pH değerine bağlı olarak, kırmızı, mor, mavi ya da siyah rengi veren, suda çözünür polifenolik ve koful pigmentlerdir.

 

Polifenollerin beyin sağlığından kalp sağlığına, diyabetten bazı kanser tiplerine kadar faydaları bilinmektedir.*

 

Böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çilek, nar, siyah ve kırmızı kuş üzümü, mor lahana, mürdüm eriği, kiraz, kırmızı pancar, siyah fasulye ve patlıcan antosiyanin açısından zengin gıdalardan bazılarıdır.

 

* Kaynak: Healthline, “Polyphenols”, https://www.healthline.com/nutrition/polyphenols

ANTOSİYANİNLERİN FAYDALARI NELERDİR?

Japonya devlet kararıyla günlük antosiyanin alımını desteklemektedir. Avrupa ise antosiyaninli her türlü pastillerin ve gıda takviyelerinin yapımını teşvik etmektedir.

 

Yapılan araştırmalar ile pek çok hastalık üzerinde koruyucu ya da tedavi edici etkileri olduğu saptanan antosiyaninler uzmanlarca doğal ilaç hammaddesi olarak düşünülmektedir.

Antosiyaninin etkilerinin bazıları;
  • Antosiyaninler, güçlü antioksidan etkileri nedeni ile sağlıklı beslenme açısından oldukça önemlidir. Antioksidanlar, oksidasyon sürecini engelleyen bileşenlerdir. Kanser ve yaşlanmada payı bulunan ve hücrelerinize zarar veren moleküller olan serbest radikalleri üreten, oksidasyon denilen bu kimyasal süreçtir.
  • Antosiyaninler, sahip oldukları antiviral ve abtimikrobiyal özellikler sayesinde virüslerden korunmamıza yardımcı olurlar. Bu moleküllerin, virüsün hücrelere yapışmasını engellediği ve virüs hücreye bulaşmışsa dahi hücre içerisinde çoğalmasını durdurduğuna dair bilimsel yayınlar vardır. 1
  • Antosiyaninler antidiyabetik etkileri sayesinde sindirim sistemimizde yer alan ve kan şekerimizin yükselmesinden birinci derece sorumlu olan alfa-amilaz enzimini baskılayarak tüketilen sindirilmemiş şekerin kana daha yavaş karışmasını sağlar. Bu sebeple antosiyanin açısından zengin bir beslenme diyabet hastalarına yardımcı olurken sağlıklı bireylerin de tip2 diyabetten korunmasına destek sağlamaktadır.
  • Antosiyaninlerin özellikle antikanser aktivitelere sahip oldukları bilimsel literatürde sıklıkla bahsedilen konuların başında gelmektedir. Bunlar arasında mide kanserine yakalanma riskini azalttığı, kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği bulunmaktadır. Beyin kanserine neden olan hücrelerle yapılan bir deneyde antosiyanin moleküllerinin sağlıklı hücrelere zarar vermezken kanser hücrelerinde zamana bağlı olarak oldukça yüksek oranda seçici öldürücü rolü olduğunu ortaya konmuştur. 2
  • Yumuşak doku romatizması olarak da bilinen Fibromiyalji hastalığına bağlı ağrıları hafiflettiği, ayrıca kandaki Ürik Asit seviyesini düşürerek Gut Hastalığının neden olduğu eklem ağrılarını da azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Antosiyaninlerin göz sağlığına da önemli faydaları bulunmaktadır. NTG (Normal Tension Glaucoma) hastalarının görme fonksiyonlarında iyileşmeye yardımcı olduğu 3, katarakt açısından değerlendirildiğinde, lens saydamlığını artırdığı ve oksidatif stresin bir belirtisi olan MDA seviyelerini düşürdüğü 4 gözlenmiştir.
  • İnsanlar üzerinde henüz yeterli miktarda detaylı klinik çalışmalar olmasa da fareler üzerinde yapılan araştırmalarda antosiyanin verilen farelerin trigliserit ve kolesterol seviyelerini düzenleyerek antiobezite etkilerine sahip olduğu gösterilmiştir.
  • Damar koruyucu ve güçlü bir iltihap gidericidir.
 

1 Sankara, “Antosiyaninler Koronavirüse Karşı Etkili Olabilir” https://www.sankara.com.tr/antosiyaninler-koronaviruse-karsi-etkili-olabilir/1722

2 Sankara, “Antosiyaninlerin Hacat & U87 Gerçek Zamanlı Hücre Analiz (RTCA) Sonuçları” https://www.sankara.com.tr/antosiyaninlerin-hacat-u87-gercek-zamanli-hucre-analiz-rtca-sonuclari/1711/

3 Shim SH, Kim JM, Choi CY, Kim CY, Park KH. Ginkgo biloba extract and bilberry anthocyanins improve visual function in patients with normal tension glaucoma. J Med Food. 2012;15(9):818-823. doi:10.1089/jmf.2012.2241

4 Thiraphatthanavong P, Wattanathorn J, Muchimapura S, et al. Preventive effect of Zea mays L. (purple waxy corn) on experimental diabetic cataract. Biomed Res Int. 2014;2014:507435. doi:10.1155/2014/507435

Detaylı bilgi için Bio Ekşi Mormix Ekmek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.